Moření nových a starých parket a jeho rizika

Hodně zákazníků si přeje namořit parkety na jiný odstín. Bohužel mořidla jsou dost drahá a navíc celá práce zabere několik dnů. Základem je zvolení optimální povrchové úpravy, protože pokud se namořená podlaha poškodí, je skoro nemožné ji opravit. Mezi další velká rizika moření je vznik map, kdy se pigmenty vsáknou do parket nerovnoměrně. Toto riziko je několikanásobně vyšší u starých parket.

Když už se zákazník pro moření rozhodne, je lepší zvolit tmavou barvu (např. mahagon nebo eben apod.). Bohužel ne všechny typy dřeva jsou na moření vhodné. Navíc při moření získáte sice jinou barvu, ale vlastnosti parketové podlahy zůstanou stejné.

moření parketů

Postup prací při moření - Praha a okolí

Parkety se nejprve musí v několika fázích vybrousit. Poté jsou namořeny a musí řádně vyschnout. Po vyschnutí se zaleští pigment do parket a dalším krokem je lakování speciálním lakem, který pigment do parket zafixuje. Toto lakování opakujeme po 24-36 hodinách, až předchozí nátěr zcela vyschne, a celkově je potřeba tří takových vrstev.

Co se týká ceny za práce, je dost vysoká, už kvůli tomu trojnásobnému lakování a dlouhé čekací době na vyschnutí každé vrstvy. Když zahrneme do prací další nezbytné práce jako broušení parket, tmelení, moření a následný lak, vyjde cena práce na 750,- Kč bez DPH.